Zawarcie małżeństwa w formie cywilnej

 

ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA W FORMIE CYWILNEJ

 

 

MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Zgłaszanie zamiaru zawarcia małżeństwa, przyjmowanie dokumentów i ustalanie terminu ślubu odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Tolkmicku, ul. Plac Wolności 3, 82-340 Tolkmicko

parter, pokój Nr 15,

tel. 55 231-61-21 wew. 22, e-mail: usc@tolkmicko.pl

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

  • pisemne zapewnienie,

  • dokument stwierdzający tożsamość do wglądu,

  • dowód wniesienia opłaty skarbowej

i ponadto:

  • jeżeli małżeństwo zamierza zawrzeć kobieta niepełnoletnia, która ukończyła lat 16, prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na wcześniejsze zawarcie małżeństwa,

  • obcokrajowiec dodatkowo zobowiązany jest złożyć: dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. Odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu nieważności. Akty stanu cywilnego, ich odpisy i inne dokumenty wystawione w języku obcym, składane kierownikowi urzędu stanu cywilnego w związku z dokonywaniem czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, powinny być składane wraz z ich urzędowym tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.

  • w przy przypadku cudzoziemca, który nie posługuje się językiem polskim wymagana obecność tłumacza przysięgłego przy składaniu zapewnienia i oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo zapewniają udział tłumacza lub biegłego także wtedy, gdy świadkowie nie potrafią porozumieć się z kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Formalności związane ze zgłoszeniem zamiaru zawarcia małżeństwa, przyjęcie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustaleniem terminu ślubu załatwiane są od ręki przy złożeniu kompletu dokumentów.

 

SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:

  • przyjęcie pisemnych zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,

  • przeprowadzenie ceremonii zawarcia małżeństwa w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Tolkmicku,

  • sporządzenie aktu małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego,

  • wydanie 1 egzemplarza odpisu skróconego aktu małżeństwa z urzędu po sporządzeniu aktu małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego, w systemie teleinformatycznym.

 

OPŁATY:

Opłata skarbowa w wysokości:

- 84,00 zł za sporządzenie aktu małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego,

- 39,00 zł za wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu wyczekiwania na zawarcie małżeństwa.

 

Opłata dodatkowa za przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w wysokości:

- 1.000,00zł. opłata dodatkowa w przypadku zawarcia małżeństwa poza lokalem USC na wniosek stron.

Opłatę skarbową i dodatkową można uiścić:

- gotówką w kasie Urzędu Miasta i Gminy w Tolkmicku, ul. Plac Wolności 3, 82-340 Tolkmicko,

- przelewem na konto Urzędu Miasta i Gminy w Tolkmicku

Nr 93 1160 2202 0000 0005 5971 0955

 

TRYB ODWOŁAWCZY:

Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa powiadamiając na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy.

Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do Sądu Rejonowego w Elblągu - Wydziału Rodzinnego i Nieletnich (ul. Płk. Dąbka 8-12, 82-300 Elbląg) o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę wydania zaświadczenia; prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych lat 18, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz już pozostające w innym związku małżeńskim.

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcia małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16.

Każdy z małżonków może złożyć oświadczenie o wyborze nazwiska, jakie będzie nosił po zawarciu małżeństwa. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich albo zachować swoje dotychczasowe nazwiska, albo połączyć je z nazwiskiem drugiego małżonka.

Małżeństwo nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia złożenia kompletu dokumentów (podpisania pisemnych zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa). Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński zgłaszają się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego, z kompletem dokumentów, jeśli są wymagane, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowanym terminem ślubu.

Z ważnych względów kierownik USC może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu - w tym celu należy złożyć wniosek o skrócenie terminu z uzasadnieniem powodu.

Ceremonia ślubna odbywa się w terminie dowolnie wybranym przez narzeczonych; zwykle uroczystości są organizowane w soboty i dni powszednie z wyłączeniem Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych.

Ceremonia ślubna poza lokalem urzędu stanu cywilnego odbywa się w okręgu rejestracji stanu cywilnego, według właściwości (Kierownik USC Tolkmicko - na terenie miasta i gminy Tolkmicko), jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. W przypadku nie spełnienia powyższych wymogów kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu.

 

PODSTAWA PRAWNA:

  1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz.U. z 2012r, poz. 788 ze zmianami),

  2. Ustawa z dnia 28 listopada 2014r Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014r, poz.1741 ze zmianami).

  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r, poz. 1282 ze zmianami).

  4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015r, w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego (Dz.U. z 2015r, poz. 180).

 

 

Wytworzył:
Milena Kowalska
Udostępnił:
Ostatnio zmodyfikował:
Brzeska Anna
(2024-08-28 10:05:22)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki